A gyújtógyertya feladata, mindenfajta külső és belső, fizikai, mechanikai, kémiai és villamos terhelés ellenére az összesűrített keverék biztos meggyújtása.
|
A gyújtógyertya a motor üzemelése közben ki van téve a keverék elégésekor keletkező nagy nyomásnak, ami 40 -50 Bar is lehet. Szívóütemben ez az érték 0,5-0,9 Bar-ra csökken. Az égés folyamán keletkező, valamint az üzemanyagban található vegyi anyagok szennyezik és a szikra kisülésekkor jelentkező eróziós hatások együttesen koptatják, rongálják az elektródákat.
A gyertya működését alapvetően befolyásolja a szigetelő alakja és anyaga. Nagyrészt ettől függ a hőérték. Nagyságát a szigetelőtest és az elektródák alakja, valamint a szigetelő és a gyertyahüvely közötti hézag befolyásolja. Hosszú, csőszerűen végződő szigetelőtest olyan motorok gyertyáihoz alkalmas, amelyek üzeme nem jár túlzott hőfejlődéssel. A szigetelő alsó végét légrés választja el a középelektródától és a gyertyahüvelytől. Így az elvékonyított szigetelőtest gyorsan melegszik, tehát az öntisztulás gyorsan végbemegy. Nagy sűrítésű magas fordulatú motorokba ez a gyertya alkalmatlan, mert az öntisztuláson túl öngyulladás léphet fel. Ezért nagy fordulatú motorokban a szigetelő vége, nemkülönben az elektróda is olyan vastag, hogy csak kis légrés maradhasson. Így a test lévén nagy keresztmetszetű, könnyen elvezeti a fejlődő hőt.
A követelményeknek csak jó minőségű szigetelőanyag felel meg. Az elsőrendű szigetelőtestek korundszerű anyagból készülnek, régebben használtak káliumcsillámot is. A szigetelők összetétele gyártóktól függően is változik. Az elektródák általában nikkelötvözetből, különleges célra platinaötvözetből vagy wolframból készülnek. Szikraközük normál ütemű motoron a mágneses gyújtáshoz 0,4-0,5 mm, akkumulátoros gyújtáshoz 0,7-0,8 mm.
A Bosch gyertyák jelzésének magyarázata a következő: Az első betű a hüvely menetes részét jellemzi átmérő és menetemelkedés szerint.
M=M 18x1,50 |
kulcsnyílás 26 mm |
W=M 14x1,25 |
kulcsnyílás 21 mm |
U=M 10x1,00 |
kulcsnyílás 16 mm |
X=M 12x1,25 |
kulcsnyílás 19 mm |
A szétszedhető gyertyák betűjelzését D betű előzi meg. A következő betű a szigetelőt jellemzi: A és S piranitszigetelés (felismerhető a szigetelő zöld színű gyűrűjéről.) T piranit 2, különleges szigetelőanyag (két zöld gyűrűt látunk a szigetelőn) G csillámszigetelés. Ha a betű előtt E-t látunk, árnyékolt gyertyával van dolgunk. Az utolsó szám (vagy egy betű és szám ) a gyertya kivitelét jelzi. Bosch gyertyákon az első két (vagy három) betű után következő szám a gyertya hőértékét jelzi.
Hőérték
A különböző követelményeknek megfelelő gyertyák hőátadási képessége különböző. Hőértékükkel jellemezve azonban sorozatba állíthatók. A hőérték azt fejezi ki, hogy a gyertya - meghatározott üzemi feltételek között - mennyi idő elteltével okoz öngyulladást a motorban. (ez a Bosch számozásnál másodpercet jelent).
Más szóval megmutatja, hogy milyen mértékben távozik a hő a gyertyából. Minél nagyobb a hőérték, a gyertya annál gyorsabban adja le a meleget. A nagy hőértékű gyertya öngyulladási veszélye kisebb, de jobban kormozódik. A kis hőérték természetszerűleg éppen az ellenkezőjével jár. A Bosch-gyertyák hőértéke 10-500-ig terjed. Ezek közül a legismertebbek, és leggyakrabban alkalmazottak: 145, 175, 225, 240, 260. Általában arra kell törekednünk, hogy olyan hőértékű gyertyákat válasszunk, amely hamar eléri az üzemi hőmérsékletet, és vele az öntisztulást.